Raspunsuri grile Spiru, <> forum
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Glume, bancuri, poante, divertisment
Stiri din invatamant - Pagina 2 EmptyJoi Oct 25, 2012 9:54 pm Scris de crisiada

» Grile pentru sesiunea asta
Stiri din invatamant - Pagina 2 EmptyMier Ian 25, 2012 5:01 pm Scris de androx1971

» subiecte avizier anul 2 sem 1 drept si admin publica specializarea drept craiova 2011=2012...are cineva grilele???
Stiri din invatamant - Pagina 2 EmptySam Ian 21, 2012 4:55 pm Scris de belualina44

» Master MTMPTE
Stiri din invatamant - Pagina 2 EmptyLun Iun 13, 2011 10:09 am Scris de androx1971

» Licenta februarie 2011
Stiri din invatamant - Pagina 2 EmptyVin Ian 21, 2011 7:42 pm Scris de blue_mc

» Stiri din invatamant
Stiri din invatamant - Pagina 2 EmptyVin Ian 21, 2011 9:22 am Scris de dany_danutza

» ADMSPPM 2010-2011
Stiri din invatamant - Pagina 2 EmptyVin Ian 14, 2011 3:14 pm Scris de andreima

» practica de specialitate
Stiri din invatamant - Pagina 2 EmptyLun Ian 10, 2011 10:50 am Scris de narcizush

» cum sa trimit prob.rezolvate pt.laboratoare?
Stiri din invatamant - Pagina 2 EmptyJoi Dec 09, 2010 12:38 pm Scris de sil_viuro

jocuri pentru tineri

Mier Oct 14, 2009 9:07 am Scris de urdu_sandel

Am creat acest site pentru toti fanii de jocuri online gratis. Aici gasiti tot ce va doriti. Accesati si nu veti regreta.
www.entertaining-game.com

Comentarii: 1

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 283, Mar Feb 15, 2011 11:43 am
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 



Stiri din invatamant

3 participan?i

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Ce am castigat?

Mesaj  euclit Sam Aug 15, 2009 10:34 am

Un citat celebru (Albert Einstein):
"Doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana.
Dar nu sunt sigur in privinta afirmatiei despre univers."
Imi permit sa completez, cu voia dumneavoastra: si orgoliul prostului e la fel de mare. Deci ce am castigat? Cred ca un mic ragaz, cel mult. Putem castiga mai mult? Cred ca se poate, doar cu conditia sa fim uniti. Avem de luptat impotriva unor nemernici care n-au frica de nimic, n-au nici-un Dumnezeu. Dar totusi au teama de ceva - sa nu-si piarda privilegiile.
Atata timp cat nu-i lovim in calcaiul lui Ahile nu putem fi siguri pe nimic.
Solutia e simpla. Hai sa fondam un partid al Haretistilor si sa ne punem propriul nostru candidat la presedentie. Sunt sigur ca printre noi sunt oameni mai de valoare decat in Parlament, Presedentie sau Guvern. Suntem destui pentru un partid si avem suficiente locatii pentru filiale. Putem ruga conducerea Universitatii sa ne ajute cu centrele teritoriale ( o singura camaruta cateva ore pe zi unde sa strangem adeziuni). Partidul nu trebuie sa fie exclusivist, putem primi pe oricine care s-a saturat sa-i vada pe astia cum isi bat joc de tara si popor. Putem ruga pe administratorul forumului sa faca ne faca o rubrica cu "aderati la aceasta initiativa". Daca va avea succes ne putem gandi la statut, program etc.
Sa auzim si de bine.

euclit

Numarul mesajelor : 32
Varsta : 34
Data de inscriere : 08/01/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Sam Aug 15, 2009 10:57 am

O ideea buna Euclit!
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Sam Aug 15, 2009 10:57 am

dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Sam Aug 15, 2009 10:59 am

MECI va continua demersurile privind intrarea în legalitate a Universității Spiru Haret
14.08.2009

Curtea de Apel București a pronunțat astăzi, 14. august, o hotărâre în procesul intentat Guvernului României de către Universitatea Spiru Haret.
În acest proces, Ministerul Educației, Cercetării și Inovării a avut calitatea de intervenient în interesul Guvernului României.
Referitor la decizia pronunțată de completul de judecată facem următoarele precizări:
1. Instanța a suspendat doar aplicarea prevederilor art. 6 alin (2) și 7(1) din Hotărârea Guvernului nr. 749/2009, raportate la nota nr. 1 din subsolul anexei nr. 3 din hotărârea menționată. Prin urmare, Universitatea Spiru Haret din București va putea organiza examen de admitere la specializările, programele de studiu la formele autorizate sau acreditate.
2. Ministerul Educației, Cercetării și Inovării așteaptă comunicarea sentinței și motivele avute în vedere de aceasta pentru a decide în legătură cu introducerea unui recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție. Recursul va fi introdus întrucât excepțiile invocate de Guvern și Minister nu au fost reținute de instanță.
Ministerul Educației, Cercetării și Inovării va rămâne consecvent ideii de respectare a legislației și va întreprinde toate măsurile necesare pentru reinstaurarea legalității în activitatea de învățământ desfășurată de Universitatea Spiru Haret.

BIROUL DE PRESĂ
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Dum Aug 16, 2009 10:57 am

http://www.cotidianul.ro/nvatamantul_la ... 95091.html
Învățământul la distanță de la Universitatea “Spiru Haret”, interzis de Guvern
12 Aug 2009 Iuliana Gatej

Guvernul a aprobat astăzi o ordonanță simplă prin care desființează învățământul la distanță de la Universitatea “Spiru Haret”.

Ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, a trecut astăzi (miercuri, 12 aug. – n.a.) prin Guvern o ordonanță simplă care impune prin patru articole intrarea în legalitate a Universității particulare “Spiru Haret”. Astfel, odată cu apariția în Monitorul Oficial a ordonanței, Universitatea SH nu va mai avea dreptul să organizeze nici un fel de activitate la forma de Învățământ la Distanță (ID). Practic, admiterea la ID este ilegală, iar studenții din anii II și III trebuie să se transfere la studiile la zi sau la alte universități.


Al doilea articol prevede ca “universitatea să fie monitorizată timp de trei ani de către Ministerul Educației”, plus organizarea alegerilor unui nou rector care să fie apoi confirmat prinoOrdin al ministrului Educației.
(Art.3?............................................................
http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... -licenta-/
Absolvenții care au susținut examenul de licență în această vară nu-și vor primi diplomele până când nu vor susține un examen de echivalare la o instituție aflată în legalitate și, din nou, „testul” de licență. „Salvați” de obligația de a mai da iar examene la altă universitate sunt cei care și-au primit deja diploma. „Din păcate, nu-i putem identifica, li s-au eliberat acte pe care nu e specificată forma de învățământ absolvită”, a declarat ministrul Ecaterina Andronescu. Cu alte cuvinte, documentele fiind aceleași, nu se poate face selecția celor aflați în ilegalitate.)



Al patrulea articol prevede că toți absolvenții Facultății de Drept, care au făcut doar trei ani de studii, în loc de patru, dar și cei care au făcut doi ani într-unul au diplomele de licență anulate și sunt obligați să mai facă un an de studiu și să dea din nou examen de licență.

PS
Se pare ca intr-adevar s-a semnat ordonanta, dar inca nu s-a publicat in Monitorul Oficial?!
Ciudat este cum in presa s-au picurat/strecurat doar niste informatii, dealtfel deosebit de importante, dar cu omisiuni! Miroase a manipulare, santaj! Dar vom putea face legatura in zilele urmatoare!
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Dum Aug 23, 2009 11:08 am

Scrisoarea colegului nostru : "Ne-am scarbit de minciuni!"
http://www.monitorulab.ro/cms/site/m_ab ... 71042.html
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Vin Aug 28, 2009 7:47 pm

dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Sam Aug 29, 2009 8:41 pm

dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Dum Aug 30, 2009 4:28 pm

Legea 250 din 30 iunie 2009
alin (4) "Programele de masterat dintr-un domeniu se considera acreditate, daca cel putin un program de masterat din acel domeniu este acreditat. Termenul-limita pâna la care universitatile organizatoare de studii de masterat într-un domeniu trebuie sa îsi acrediteze cel putin un program de masterat în acel domeniu este 1 octombrie 2011. Dupa aceasta data pot fi organizate studii de masterat doar în domeniile pentru care s-a acreditat în prealabil cel putin un program de masterat."
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Dum Aug 30, 2009 4:39 pm

Cum sunt văzuți absolvenții facultăților particulare de către angajatori

http://www.zf.ro/profesii/cum-ii-vad-an ... e-4695886/
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Vin Sept 04, 2009 8:00 am

MO 608/03.2009. completarea la HG 749/2009, in privinta ush.

http://www.monitoruloficial.ro/emonitor ... =9&an=2009
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Vin Sept 04, 2009 8:04 am

In Ziarul de Iasi de azi [4.09.2009] apar pe 2 pagini (publicitare) anunturi cu admitere la USH Bucuresti si urmatoarea baza legala a admiterii:
"Totodata, Universitatea Spiru Haret a formulat, in contradictoriu cu Guvernul Romaniei si Ministerul Educatiei, Cercetarii si Inovarii, cerere de chemare in judecata pentru anularea actelor subsecvente si repararea prejudiciilor produse de Ordonanta Guvernului nr. 10/2009, precum si Exceptie de neconstitutionalitate a prevederilor art. 1, 2, 3 si 4 din aceasta Ordonanta".
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Joi Sept 10, 2009 7:56 am

http://www.girlshare.ro/605323.4

cerere de transfer - formular
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Joi Sept 10, 2009 7:58 am

http://www.girlshare.ro/605324.5

HOTARAREA SENATULUI UNIVERSITATII SPIRU HARET - 4.09.2009
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Vin Sept 11, 2009 7:06 am

10 septembrie 2009
PNL solicită demiterea ministrului Educației, pentru "încălcarea grosolană" a legii.
Liberalii solicită demiterea ministrului Educatiei, Ecaterina Andronescu, pe motiv ca ar fi incalcat Legea care-i cere ca, inaintea inceperii anului scolar, sa fie aprobate si date publicitatii metodologiile pentru examenele nationale, relateaza NewsIn. "Ministrul Educatiei Ecaterina Andronescu demonstreaza, inca o data, ca pentru domnia sa legea este optionala si, mai grav, ca se pozitioneaza mai presus de lege", sustin liberalii. Ei argumenteaza ca ministrul Educatiei "a omis" ca este obligata de lege sa aprobe si sa dea publicitatii metodologiile pentru examenele nationale, inainte de inceperea anului scolar, citand articolul din Regulamentul de Organizare si Functionare a Unitatilor de Invatamant, potrivit caruia anul scolar incepe la 1 septembrie. "In data de 9 septembrie, Guvernul, prin vocea premierului Boc, a anuntat ca a emis o Ordonanta de Urgenta in care se precizeaza ca Bacalaureatul se va da la trei probe. Din nefericire pentru ministrul Andronescu si premierul Boc, acest fapt nu rezolva incalcarea grosolana a legislatiei si a normelor in vigoare", se precizeaza joi, intr-un comunicat al PNL.
Sursa: www.ziua.ro
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Vin Sept 11, 2009 7:10 am

dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Vin Sept 11, 2009 7:12 am

Având în vedere Hotărârea Senatului Universității Spiru Haret din data de 4 septembrie 2009, studenții Universității Spiru Haret se pot transfera, la cerere, pentru anul universitar 2009-2010 de la forma de învățământ la distanță la formele de învățământ cu frecvență redusă sau de zi, precum și de la forma de învățământ cu frecvență redusă la forma de învățământ de zi, organizate în cadrul specializărilor, programelor de studii acreditate sau autorizate să funcționeze provizoriu ale Universității Spiru Haret, cu recomandările din Anexele 1a și 1b.
2009-09-09 20:24:58
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Dum Sept 13, 2009 3:57 pm

dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Joi Oct 01, 2009 6:07 pm

OG nr. 10/2009 privind dreptul studentilor inmatriculati la formele de invatamant la distanta sau cu frecventa redusa de a continua studiile la programe de studii de licenta autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate. Ordonanta 10/2009

Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 581 din 20 august 2009

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, si al art. 1 pct. VII.3 din Legea nr. 253/2009 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante,
Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta.

Art. 1
(1) Pe data intrarii in vigoare a prezentei ordonante, Universitatea Spiru Haret din Bucuresti, infiintata prin Legea nr. 443/2002, inceteaza scolarizarea pentru toate specializarile/ programele de studii/autorizate provizoriu/acreditate la forma de invatamant la distanta.
(2) Universitatea Spiru Haret din Bucuresti demareaza, in primul semestru al anului universitar 2009—2010, procedurile necesare pentru asigurarea unei conduceri cu rector confirmat prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii si inovarii, potrivit legii.
(3) Institutia de invatamant superior prevazuta la alin, (1) este monitorizata special, incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante, pe o perioada de 3 ani, cu scopul de a se asigura respectarea standardelor legale de calitate specifice, conform unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii si inovarii, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
(4) Pe perioada monitorizarii prevazute la alin. (3), Universitatea Spiru Haret din Bucuresti organizeaza examenele de licenta potrivit unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii si inovarii.

Art. 2
Absolventii Universitatii Spiru Haret din Bucuresti la specializarea de Drept, cu o durata de 3 ani si cu 180 de credite, au dreptul de a-si completa studiile la 4 ani si cu 240 de credite la specializari/programe de licenta de drept acreditate.

Art. 3
(1) Studentii ciclului universitar de licenta inmatriculati in anul I in perioada 2005—2008 la specializari/programe de studii organizate la forma de invatamant la distanta au dreptul de a-si continua studiile la specializari/programe de studii autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate potrivit unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii si inovarii, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
(2) De dreptul prevazut la alin. (1) beneficiaza si studentii ciclului universitar de licenta inmatriculati in anul I in perioada 2005—2008 la specializari/programe de studii organizate la forma de invatamant cu frecventa redusa.

Art. 4
Ministerul Educatiei, Cercetarii si Inovarii va recunoaste diploma obtinuta de absolventii prevazuti la art. 3, care sustin si promoveaza examenul de licenta in conditiile prezentei ordonante.
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Joi Oct 01, 2009 6:08 pm

Ordin 5202/2009 pentru dreptul studentilor inmatriculati la Universitatea Spiru Haret din Bucuresti in anul I, in perioada 2005-2008, la formele de invatamant la distanta si cu frecventa redusa, de a continua studiile la specializari/programe de studii autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate

Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 638 din 28 septembrie 2009

In conformitate cu prevederile art. 3 din Ordonanta Guvernului nr. 10/2009 privind dreptul studentilor inmatriculati la formele de invatamant la distanta sau cu frecventa redusa de a continua studiile la programe de studii de licenta autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate,
in baza Hotararii Guvernului nr. 749/2009 pentru aprobarea Nomenclatorului domeniilor, a structurilor institutiilor de invatamant superior si a specializarilor/programelor de studii universitare de licenta acreditate sau autorizate sa functioneze provizoriu organizate de acestea, cu modificarile si completarile ulterioare,
in temeiul Hotararii Guvernului nr. 51/2009 privind organizarea si functionarea Ministerului Educatiei, Cercetarii si Inovarii,
ministrul educatiei, cercetarii si inovarii emite prezentul ordin.

Art. 1
Se aproba Metodologia privind dreptul studentilor inmatriculati la Universitatea Spiru Haret din Bucuresti in anul I, in perioada 2005—2008, la formele de invatamant la distanta (IDD) si cu frecventa redusa, de a continua studiile la specializari/programe de studii autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate, prevazuta in anexa care face parte integranta din prezentul ordin.

Art. 2
Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Art. 3
Prevederile prezentului ordin vor fi duse la indeplinire de catre Directia generala invatamant superior din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Inovarii, precum si de catre Universitatea Spiru Haret din Bucuresti si institutiile de invatamant superior acreditate.

Anexa - Metodologie privind dreptul studentilor inmatriculati la Universitatea Spiru Haret din Bucuresti in anul I, in perioada 2005-2008, la formele de invatamant la distanta (IDD) si cu frecventa redusa, de a continua studiile la specializari/programe de studii autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate

Art. 1
In conformitate cu prevederile art. 3 din Ordonanta Guvernului nr. 10/2009 privind dreptul studentilor inmatriculati la formele de invatamant la distanta sau cu frecventa redusa de a continua studiile la programe de studii de licenta autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate, studentii inmatriculati la Universitatea Spiru Haret din Bucuresti in anul I, in perioada 2005—2008, la specializari/programe de studii organizate la formele de invatamant la distanta si cu frecventa redusa, au dreptul de a continua studiile prin trecere la specializari/ programe de studii similare acreditate sau autorizate sa functioneze provizoriu.

Art. 2
(1) Recunoasterea perioadei de studii parcurse anterior si stabilirea anului de studii in care se inmatriculeaza studentii prevazuti la art. 1 se realizeaza pe baza situatiei scolare a studentilor, eliberata de Universitatea Spiru Haret din Bucuresti, si a analizei comparative a planurilor de invatamant si creditelor de studii transferabile ale specializarilor/programeior de studii de licenta respective.
(2) Analiza documentelor necesare recunoasterii pentru continuarea studiilor este realizata de catre o comisie numita de decanul facultatii in cadrul careia studentii solicita sa isi continue studiiie.
(3) In urma analizei documentelor, comisia intocmeste avizul de continuare a studiilor, care este discutat si aprobat de consiliul profesoral al facultatii.
(4) Consiliul profesoral poate solicita examinari suplimentare pentru studentii prevazuti la art. 1, in vederea eliminarii diferentelor constatate intre planurile de invatamant si/sau creditele de studii transferabile aferente.
(5) Lista aprobata de consiliul profesoral este transmisa rectorului institutiei de invatamant superior pentru emiterea deciziei de inmatriculare.

Art. 3
Dupa inmatriculare studentii se conformeaza procesului didactic si regulamentelor universitatii in care isi continua studiile.

Art. 4
Pentru absolventii Universitatii Spiru Haret din Bucuresti care se inscriu pentru programe de masterat la alte universitati, verificarea documentelor de studii este in responsabilitatea universitatii primitoare. Acestea pot solicita Universitatii Spiru Haret documente clarificatoare privind actele de studii.

Art. 5
(1) Dupa finalizarea alegerilor in conformitate cu dispozitiile art. 1 alin. (2) din Ordonanta Guvernului nr. 10/2009 si ale Legii invatamantului nr. 84/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si ale Legii nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificarile si completarile ulterioare, Universitatea Spiru Haret va primi aprobarea de a folosi stampila cu antetul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Inovarii.
(2) Pana la dobandirea stampilei cu antetul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Inovarii, dar nu mai tarziu de sfarsitul anului 2009, pe documentele de studii eliberate de Universitatea Spiru Haret din Bucuresti poate sa fie utilizata stampila cu antetul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului.
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Mier Oct 14, 2009 5:30 pm

Comisie parlamentara la "Spiru Haret"
6.10.2009


Membrii Comisiei de abuzuri a Camerei Deputatilor, care i-au audiat ieri pe reprezentantii Universitatii "Spiru Haret" si ai Agentiei Romane de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Superior (ARACIS), ar putea propune infiintarea unei Comisii de ancheta in cazul acestei institutii de invatamant.

In timpul audierilor, prorectorul Universitatii "Spiru Haret", Gheorghe Bica, citat de Agerpres, s-a plans ca prin scandalul orchestrat de fostul ministru al Educatiei Ecaterina Andronescu, prin declararea diplomelor ca fiind false, "s-a aruncat o imagine negativa" asupra acestei unitati de invatamant. Bica a spus la audierile de ieri ca Universitatea nu putea emite diplome false, din moment ce forma si continutul lor sunt tiparite de Tipografia Nationala sub aprobarea Ministerului Educatiei. Totodata, prorectorul Universitatii "Spiru Haret" considera ca Ministerul Educatiei nu a tinut cont de sentintele instantelor judecatoresti, care sunt irevocabile si definitive, nu a interpretat legea in mod profesionist si a incercat sa scoata Universitatea de pe piata muncii.
Pe de alta parte, presedintele ARACIS, Ioan Curtu, si directorul Directiei de Acreditare, Alexandru Popovici, au sustinut ca nu au fost lasati de reprezentantii Universitatii sa realizeze o evaluare. Curtu a insistat ca, potrivit normelor in vigoare, un cadru didactic ar trebui sa aiba arondati 20 de studenti, nu 200-300 cum exista la "Spiru Haret". In replica, prorectorul Universitatii a precizat ca reprezentantii ARACIS nu mai aveau de ce sa evalueze activitatea, deoarece exista o evaluare externa. "Raporturile cu ARACIS sunt extraordinare, dar am constatat anumite raporturi de subordonare ale Agentiei fata de Ministerul Educatiei. Noi dorim ca ARACIS sa fie o agentie independenta, autonoma", a conchis Bica.
Cornelia POPESCU - cornelia.popescu@ziua.ro
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Mier Oct 14, 2009 5:34 pm

Informații detaliate despre dosar


Număr unic dosar: 7174/2/2009
Înregistrat în data de: 24.07.2009
Obiect dosar: anulare act administrativ
Materia juridică: Contencios administrativ și fiscal
Stadiu procesual: Fond
Părți:
UNIVERSITATEA SPIRU HARET - REPREZENTATĂ PRIN AVOCAȚI ANA DICULESCU ȘOVA ȘI MĂDĂLIN NICULEASA : Reclamant
GUVERNUL ROMÂNIEI : Pârât

TERMENE DE JUDECATĂ:
Data Soluție Detalii
06/10/2009
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Mier Oct 14, 2009 5:35 pm

Stie altcineva detaliile?
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Sam Noi 07, 2009 7:16 pm

Miercuri, 04 Noiembrie 2009
ziarul - Romania libera -
Senatorii trag sfori pentru "Spiru Haret"

Propunerea senatorului PDL Dumitru Oprea de retrimitere la Comisia de specialitate din Senat a Ordonantei Guvernului nr. 10/2009 privind desfiintarea specializarilor/programelor de studii acreditate sau autorizate de Universitatea "Spiru Haret" a fost aprobata ieri. Senatorul Oprea i-a deplans pe bietii studenti de la "Spiru Haret", declarand ca actul normativ respectiv "incalca drepturi elementare ale studentilor din Romania". "Nuantele cu care studentii acestei universitati sunt invitati sa mearga undeva sunt socante. Ma socheaza structura ordonantei, care incalca niste drepturi elementare ale studentilor din Romania. Nu pot sa spun printr-o ordonanta ca inceteaza scolarizarea la o forma de invatamant, la ID, atat timp cat universitatea respectiva a avut autorizare, acreditare pe aceasta forma de invatamant", a spus Oprea. Potrivit ordonantei, care in prezent isi produce efectele, studentii de la ID inmatriculati in perioada 2005-2008 la Universitatea "Spiru Haret" au dreptul sa isi continue studiile la specializari autorizate provizoriu sau acreditate. De acelasi drept beneficiaza si studentii de la frecventa redusa, iar cei de la Facultatea de Drept, care la "Spiru Haret" are o durata de doar trei ani, nu patru ani, cum este la celelalte universitati, isi pot completa studiile la alte facultati acreditate/autorizate provizoriu.
Propunerea senatorului Oprea este halucinanta, mai ales ca ordonanta a fost aprobata de guvernul condus de Emil Boc, colegul sau de partid. Probabil ca, acum fiind vorba de perioada campaniei electorale, ar trebui si voturile studentilor de la "Spiru Haret" sa mearga undeva. Pe de alta parte, este ciudat ca domnul senator a uitat chiar de protestele asociatiilor studentesti, care au cerut ferm sa se faca ordine in ceea ce priveste Universitatea "Spiru Haret", pentru a nu risca sa nu fie recunoscute in afara tarii toate diplomele universitare romanesti.
Cu toate acestea, in aceeasi maniera romaneasca si tinand cont ca la "Spiru Haret" predau profesori din toate partidele, acum se merge pe cai ocolite si se incearca modificarea OG nr. 10/2009 prin procedura parlamentara. Reamintim ca orice ordonanta de guvern trebuie sa fie in final aprobata printr-o lege votata de Parlamentul Romaniei. Nu in ultimul rand, propunerea senatorului Oprea si apoi votul celorlalti senatori care au fost de acord ca, in cazul acestei ordonante, sa se faca un raport suplimentar vin dupa ce Inalta Curte de Casatie si Justitie a facut primul pas, iar Ministerul Educatiei, Cercetarii si Inovarii a castigat prima mica batalie.
Daca in final legea de aprobare a OG nr. 10/2009 va suferi modificari esentiale fata de cum se prezinta acum textul, atunci calitatea invatamantului romanesc, de care foarte multor politicieni le place sa vorbeasca, mai mult sa faca doar parada, se va duce la gunoi definitiv. Castigatoarea finala ar putea ajunge tot Universitatea "Spiru Haret", al carei profit este de cateva zeci de milioane de euro si care, cu girul senatorilor si apoi al deputatilor, ar putea sa isi continue nestingherita activitatea. Adica va emite diplome pe banda rulanta si intr-un dispret total vizavi de lege si de calitatea actului educational despre care se vorbeste continuu.
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  dany_danutza Sam Dec 05, 2009 11:43 am

Haretisti, a venit timpul sa luam atitudine!


A face un pas in spate cand reperele morale si educationale cladite in zeci de ani de activitate sunt ironizate de o parte a clasei politice - este dureros pentru noi toti. Si cu toate acestea, am urmarit impreuna cum, in ultimele luni, studentii, absolventii si Universitatea Spiru Haret in intregul ei au indurat atat batjocura ministrului Educatiei din partea PSD, cat si umilinta publica adusa odata cu atacurile nefondate instrumentate in culisele acestui partid. E timpul sa spunem acum, pentru ultima oara: De ajuns! Respectati-ne, pentru ca datorita votului nostru ati ajuns acolo!

Ne leaga prea multe de Universitatea Spiru Haret, pentru a nu simti astfel. Sunt prea multe nostalgii, recunostinta si lectii de viata care ne-au conturat destinele noua, celor care ne numim cu mandrie haretisti. Si, pentru noi toti, devine o povara sa stam cu bratele incrucisate, cand politicul intervine cu bocancii peste sistemul de invatamant romanesc. Autonomia a fost incalcata flagrant, iar ministrul invatamantului, Ecaterina Andronescu, a incercat sa-si aserveasca invatamantul privat prin jocuri de culise murdare in beneficiul clientelei de partid. Ori, de acest lucru, se face vinovat partidul lui Mircea Geoana, care a ascuns in perioada in care se afla la guvernare interese de grup, sub retorica unui ministru al Educatiei meschin si usor controlabil.

Faptul ca Universitatea Spiru Haret si-a revenit cu bine, dupa aceste atacuri pline de ura si nu a inchis salile de curs la comanda PSD, se datoreaza tariei sale de a crede inca intr-un sistem democratic. Ne bazam cu totii, si de acum inainte, pe aliatii democratiei si pe oamenii politici suficient de puternici, incat sa nu se lase atrasi de jocurile de culise gandite in birourile Ministrului Educatiei si ale partidului din care face parte.

Pentru noi, faptul ca presedintele Traian Basescu a tratat cu obiectivitate conflictul dintre Ecaterina Andronescu si Universitatea Spiru Haret "desi o alta atitudine i-ar fi adus avantaje in plan politic" a fost un act de curaj si onestitate. Ne-a dat, fara sa stie, increderea ca ne vom castiga dreptatea in justitie si ca in tara aceasta mai sunt inca oameni corecti.

Iar pentru asta - haretistii au incredere si voteaza!

Asociatia Absolventilor Universitatii Spiru Haret
dany_danutza
dany_danutza

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 42
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Stiri din invatamant - Pagina 2 Empty Re: Stiri din invatamant

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum